УСНА НАРОДНА ТВОРЧIСТЬ - Гуцульщина - Етнорегіони - Каталог статей - Реферати, приказки та прислівя - Spogad.at.ua

Головна » Статті » Етнорегіони » Гуцульщина

УСНА НАРОДНА ТВОРЧIСТЬ
Неперевершена в своїй оригiнальностi народна творчiсть Гуцульщини привертала увагу I.Франка, М.Павлика i особливо В.Гнатюка. Ось чому цi визначнi вченi, фольклористи, перебуваючи в гуцульському краю, уважно записували усну народну творчiсть, яку згодом публiкували на сторiнках галицьких журналiв i використовували в своїх наукових працях i творах з життя гуцулiв. Як згадувалося вище, I.Франко, перебуваючи в Криворiвнi (1900-1914 рр.) та Довгопiллi, зустрiчався iз старожилами, якi розповiдали йому про опришкiв. Найбiльше таких оповiдань переповiдали Франковi в Криворiвнi гуцули Проць Мiтчук-Цiлюк, в хатi якого жив Каменяр, Марiя i Зiновiя Бурачинськi, а в с.Довгопiллi старий гуцул Ю. Освiцiнський.

Опришкiвська епопея, вiдображена в уснiй народнiй творчостi гуцулiв, надзвичайно цiкавила В. Гнатюка. У 1907р. вiн ознайомився з надiсланими гуцулом Петром Шикериком iз с. Голови кiлькома оповiданнями про опришкiв i вирiшив грунтовно зайнятись цим питанням. "Вiн склав вiдозву до гуцулiв в справi записування народних традицiй про опришкiв i розiслав її бiльше як на 100 адресiв Гуцульщини".

Надiсланi 258 пiсень i оповiдань про опришкiв з рiзних гуцульських сторiн В.Гнатюк уважно вивчив, дав вiдповiднi коментарi i в хронологiчному порядку опублiкував окремою книгою. Данi матерiали мали не лише етнографiчну, але й iсторичну цiннiсть, оскiльки бiльшiсть оповiдань вiдносилась до кiнця XIX-середини XX ст. i були свого роду мемуарами, дуже цiнними для дослiдникiв опришкiвського фолькльору. Попередивши читача передмовою, упорядник опублiкував у 12 роздiлах 258 народних оповiдань i пiсень про опришкiв. За влучним твердженням дослiдника М.Т.Яценка, Гнатюкова збiрка народних переказiв про опришкiв є першою i однiєю з найкращих у слов'янськiй науцi про народну творчiсть. У нiй дихає народна любов до своїх героїв, яскраво вiдтворена вся iсторiя зародження, розвитку i занепаду опришкiвського руху. За цей фольклорний збiрник Росiйська Академiя наук у груднi 1902 року обирає В.Гнатюка своїм членом-кореспондентом та присуджує йому у 1913 р. за збiрку оповiдань про опришкiв премiю iменi С.Котляревського вiдомого українського фiлолога, етнографа, археолога.

автор матеріалу: Володимир Грабовецький
статус матеріалу: повністю готовий
встановлено: 5 січня 2006 року


Джерело: http://www.karpaty.lviv.ua/Autogen/Pages/Administrative%20divisions/gutsulshina/kultura.html#Усна народна творчiсть...
Категорія: Гуцульщина | Додав: asket (05.01.2010)
Переглядів: 1018 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Наше опитування
Що Вас цікавить на сайті?

Всього відповідей: 1912
Статистика
Провірка PR та ТИЦ